Covid-19 Karantinasında bize neler oluyor

Korona Virüs sebebi ile hepimiz aylarca evlerimize kapandık. İlk başlarda sadece temizlik konusunda hijyenimize dikkat ettik ve evde vakit geçirmenin biraz keyfine varmaya alışmaya çalışırken evde yapabileceğimiz olumlu şeyleri deneyimledik fakat günler geçtikçe #covid19 ‘un hem beden hem de zihnen yarattığı sorunlarla yüzleşmeye başladık. Bugün sizlerle “korona halleri” konusunu paylaşmak istiyorum.

Karantinada bize neler oluyor

Karantina ilk başlarda sosyalleşme durumundan izole olmamıza neden oldu. Bununla birlikte hijyen konusunda unuttuklarımızı ihmal ettiklerimizi hatırladık.

Algımız normal kabul ettiğimiz zamanlarda aslında hijyen konusunda ne kadar dikkatsiz olduğumuzu bizlere gösterdi. Bir süre sonra da sevdiğimiz insanlarla fiziki anlamda bir arada olamamanın boşluk duygusu ve sevdiğimiz yerlere gidememenin, basit bir lokantada yemek yiyememenin bile yokluğunu hisseder olduk. Ardından son olarak da yaz aylarının gelmesi ile güzelleşen havalar ile birlikte sokağa çıkma isteğimiz içimizde coşmaya başladı ve kendimizi iyice özgürlüğüne alıkoyulmuş hissi ile doldurdu.

Bu süreçte bedenimize ve ruhumuza ne oluyor sorusuna hem sosyal medya kanallarında gözlemlediklerimizden hem de kendi yaşadıklarımız penceresinden ele almak istiyorum.

KORONA KARANTINASINDA OLANLAR

Temizlik Takıntısı geliştirdik

Hijyen kesinlikle çok önemli bir şeydir. Bahsettiğimiz takıntı bu değil.

Öyle hale geldik ki içimizde gıdalarımızı sabunla yıkayan saatlerce sirkede bekletip klorlayarak, dezenfektan ile silip çürüten ve kanserojen  kimyasallara boğanlar bile var. Sabunu neyle dezenfekte edeceğini düşünen insanlar bile oldu. Thrump un üstüne çamaşır suyu aşılayalım fikri de tuz biber oldu.

Bir an önce normal hijyen şartlarına dönmeli ve bu durumu düzenlemeli yoksa Koronadan değil kanserden ölümler artacak.

Kaslarımız zayıfladı

Hareket etmeyen kaslarımız günden güne yerini yağ dokularına bıraktı. Bu da daha fazla hareketsiz kalma durumunu tetikledi.

Bu durum hem kas sorunlarına hem de iskelet problemlerine neden olacak gibi görünüyor .

Acilen bir egzersiz programını bulmalı ve benimseyerek düzenli olarak uygulamalıyız.

Kilo Alıyoruz

Öncelikle evde olmak ve hijyen konusunda duyarlı olmak sonucu evde gıda yapımına başladık.

Hamurlu yiyeceklerin yapımı evde ekmek yapma ile başladı ardından simit poğaça ve hatta bazı kişilerde peynir veya tatlılara kadar maharetleri de ardından getirdi.

Bu da zaten evde kısıtlı alanda hareketsiz duran bedenlerimize fazladan karbon hidrat ve şeker gibi bir çok farklı zararlıya maruz bırakarak yağ birikmesine neden oldu. Yemek sistemimizi organik ve sağlıklı beslenme seçeneklere yönlendirmemiz gerek…

Meğer yürümeyi ne çok severmişiz !

Karantina başladıktan sonra herkesin evlerine çekilmesi ile birlikte kendimizi gizli gizli yada aleni yasak varken yada yasak bittiği gibi sokaklara attık.

İlginç yanı normalde saat akşam 10 da önce koltukta uyuklayan ve bir süre sonra yatan ilerlemiş yaşta olan büyüklerimizi de görür olduk sokaklarda.

Bunu normal zamanlarda da yapmayı alışkanlık haline getirmeli…

Kuaförler kişisel bakım merkezleri kapandı

Korona virüsten korunmak amacı ile kuaförler ve kişisel güzellik merkezleri kapandı. Saçınız başınız uzadı bazılarınızın dudak üstü tüyleri bile çıktı.

Evde kalmaktan makyaj yapmayı saçınızı toplamayı unuttunuz. Aranızda 20 yıllık evli olduğu eşini tanımayan hatta sabah aynaya bakınca başka bir bedene girdiğini zannedenler oldu.

Bir süre daha evde kalacağız gibi görünüyor. Evde en azından basit güzellik bakım teknikleri öğrenmelisiniz. Aranızdan bazıları erken davrandı ve bu teknikleri öğrenmeyi bırakın ustalaşıp youtube ve instagram kanallarından meziyetlerini göstermeye bile başladı. Süre kısa değil tabi o kadar zamandır evdeyiz.

Farkında değiliz ama sağlığımız bozuluyor. 

Yukarıda belirttiğimiz sağlıksız beslenme ve hareketsizlik bi karaciğer yağlanması diyabet, hipoglisemi gibi soruna yol açıyor ayrıca omur ilik rahatsızlıkları da cabası. Şu an fark etmesek de bu durum bir süre sonra baş gösterecek.

Bir an önce hayatımızı yeniden düzenlemeliyiz.

İnternetten hijyenik Market Alışverişi yapmayı Öğrendik

Bir çok market zinciri hijyenik şartlarda üretildiğini ve paketlendiğini iddia ettiği hizmetlerini tanıttı.

Uzaktan ellemeden domates biber almayı öğrendik. Bunun iyi taraflarından biri de Organik beslenme kanallarınını keşfettik.” Nereden bulacağım organik ürünleri de sağlıklı besleneceğim ?” düşüncesi yok olmaya başladı. İnternet üzerinden evimize organik gıdalar sipariş edilebileceğini öğrendik.

Organik beslenmeye devam etmeli..

Okuyan gençler evden eğitim almayı yada alamamayı öğrendi

Karantinanın başlaması ile birlikte uzaktan eğitim siteleri devlet tarafından açıldı, bazı okullar ve öğretmenlerde münferit kanallardan destek vermeye çaltı .

Kimi zaman bu eğitimler iyi gibi görünse de özellikle çocuk yaşta ki öğrenciler durumdan zorlandı. Okul psikolojisinden uzaklaştı bir nevi hapis hayatında tatil psikolojisine girdi.

Ailelerin okulun ve öğretmenin önemini delirme sınırlarında öğrendiği dönemler oldu.

Farklı Şekilde Sosyalleşmeyi öğrendik

Eskiden kafede, açık havada, restoran da yada AVM lerde sosyalleşirken artık cep telefonu yada bilgisayar uygulamaları ile sadece sesli iletişim kurmak yerine görüntülü toplu sohbetler yapar olduk.

Bir süre yoğun biçimde devam etti fakat bir süre sonra azaldı . Çünkü fiziksel sosyalleşmenin yerini tutmadığını anladık .

Bunu devam ettirmeliyiz aksi taktirde daha büyük psikolojik sorunlar yaşayacağız.

Bazı ikili ilişkiler düzeldi, bazıları bozuldu

Evlerin içerisinde tıkılmak eşlerin ve aile bireylerinin birlikte daha fazla zaman geçirmesine neden oldu.

Bu durum ilk başlarda belki eğlenceliydi ve bazı çiftler yada anne baba kardeşler birbirini daha iyi tanıdı ve yakınlaştı. Bazıları ise birbiri ile çok fazla vakit geçirmekten birbirinden uzaklaştı. Bu durum arkadaşlıklar uzak kalmış akrabalık ilişkileri için de geçerli. 

Bazı eski arkadaşlar ile ve uzak kalınmış akrabalar ile iletişim ilk başlarda güçlendi ardından bazıları ile yeniden görüşmeme kararı alındı. Vakit çok olunca insanları daha iyi tanıyoruz.

Bu dönem sonrasında boşanmaların artması bizleri şaşırtmaz.

Flört Şekli Değişti

İnternetten eş yada sevgili bulmak yeni bir durum değildir. Fakat içinde bulunduğumuz süreç sanki, erkek askerde veya kişiler farklı ülkelerde yaşıyormuş gibi bir hal aldı.

Nihayetinde yaklaşık 20 yıldır internet üzerinden tanışan kişiler vardı fakat eğer aynı şehirde ise bir süre internetten birbirini tanıyıp kısa bir süre sonra fiziksel olarak birbirleri ile iletişime geçerlerdi. Bu durum çiftlerin ne kadar dürüst olduğunu anlama veya ilişki kurmaya başlamaları konusunda daha sağlıklıydı.

Şimdi sürekli reklamlar devam ediyor ve kişiler birbirinden uzak olmanın samimiyetsiz alanında tıkılıp kaldı. Tabi tensel temaslar da yok.

Yeniden Dokunma İsteği ve korkusu

Korona Virüsün bitmeyen yayılımı ve izole olsak dahi bir şekilde vakaların görünüyor olması bizi birbirimize temas etmekten uzaklaştırdı.

Bu durum sadece eşlerin sevgililerin değil annelerin babaların da çocuklarına ve çocuklarında onlara temas etme zorluğunu endişesini yanında getirdi.

Aramıza 1.5-2 metre mesafe koyunca bir çoğumuz ya biz acaba daha önce ne yakınıkta konuşuyormuşuz bile dedi . Mesafeler uzak göründü.

Artık tokalaşmak yerine ayaklarını birbirine vurmak garip garip yerlere dokunmak gibi adetler doğdu. Sarılmayı özledik. Bayramlarda el öpmek hayati bir tehlike olacak deseler inanmazdık.

Herkes Sosyal Medyada

Doğal olarak virüs nedeni ile televizyon programları ve diziler azaldı. Ünlüler Instagram ve twitter e yığıldı.

Her gün farklı bir canlı yayın açıyorlar ve birbirleriyle bazen geyik muhabbeti yapıyor bazen şarkı söylüyor bazen de boş konuşuyorlar. 

Ünlülerin yanı sıra bir çok insan işini anlatmak yada bir iş tutturmak için sosyal medya kanallarına yığıldı. Her gün gerekli gereksiz bir çok canlı yayına denk gelmemek mümkün değil.

Bazıları çok değerli, güzel ama bazıları gerçekten işlerini yada sosyalliklerini fiziki yaşamda devam ettirmeli.

Maddi Kaygılar Başladı

Özellikle Türkiye’de Sağlık çalışanları ve polis gibi kolluk kuvvetleri haricinde fiziki iş yapanların çoğu ve emek çalışanları iş kaygısı ve para kaygısı yaşamaya başladı.

Hizmet sektöründe çalışanların çoğu ya ücretsiz izine çıktı yada işten çıkartıldı. Bu durum kapalı kalmanın getirdiği travmalara bir de maddi kaygıları ekledi. 

Ne olacağını bilmediğimiz bir gelecekte orta düzey bedensel iş yapanların ne yapacağını halen bilmiyoruz.

Psikolojik travmalar olabilir

Yapılan araştırmalar Covid-19 un psikolojik travmaları tetikleyebileceği ve yeni travmalara yol açabileceği  ve tehlikeli sonuçlara yol açabileceğini söylüyor.

Nihayetinde bir çoğumuz hayatımızda olmadığı kadar çok kapalı alandayız, sosyalleşmiyoruz ve yaptığımız davranışlar normal düzene uygun değil ve bu sürekli tekrarlanan kısır döngüye bedenimiz alışkın olmadığı gibi beynimiz de alışkın değil.

Bu konuda dikkatli olmalıyız. Unutmayın depresyonda ki kişi depresyonda olduğunu bilmez.

Nihayetinde dünya eskisi gibi olmayacak. Başka bir değişle yeni normal yaşamda bizleri nelerin beklediğini bilmiyoruz.  

Umarız bu dünya çapında ki sağlık afeti bir an önce sona erer ve en azından eski sosyal yaşamımıza yakın bir yaşama en kısa sürede kucak açarız.

Doğan Polat Hair Design Studio

Mutlu ve Sağlıklı günler dilerim.