Vücudumuzda ki kolajen özellikle, 25 yaş sonrasında azalmaya başlıyor. Kolajen kaybımızın nedenleri ise çevresel faktörler olabildiği gibi, fazla ve korumasız güneşe maruz kalma, sağlıksız beslenme gibi farklılıklar gösterebiliyor. Kolajen kaybı ile birlikte ciltte sıkılık- elastikiyet kaybı, kuruluk, selülit görünümünde çoğalma gibi durumlar ortaya çıkıyor. Kısaca, 25 yaşından sonra aslında hepimizin kolajen desteğine ihtiyaç duyuyoruz.

Cilt bakımında kremlerle sağladığımız kolajen desteğini saç bakımında da kolajen şampuanı, serumu ve maskeleri gibi ürünlerle sağlayabiliyoruz.

Saç Bakımında Kolajen Desteği…

Kolajen Bakımını evde rahatlıkla sağlayabileceğinizi söylesek inanır mısınız? Aslında hiç de zor değil. Canlı, gür, parlak sağlıklı görünen saçlara sahip olmak için dpkuafor Kolajen Maskesi ile, ile evde kendi kolajen bakımınızı yapabilirsiniz. Kolajen eksikliği yaşayan saç, kabarır, elektriklenir, mat ve sağlıksız bir görüntüye sahip olur. Saçın proteini kolajen saç derisini ve saçı, dış etkenlerden korur. Sağlıklı saçlara kolajen eksikliğinizi giderek sahip olabilirsiniz.

Saçlarınız için keratin kadar önemli olan bileşenlerden diğeri kolajendir. Kolajen insan vücudunun çok büyük bir kısmında etkili olmasından dolayı saçların yapısında da yoğun olarak bulunur. Vücuttaki miktarı zamanla azalan kolajen maddesi saçlarda doğal süreçler ve yapılan boya v.s. gibi işlemler sonrası incelip, cansız görünmesine ve kırılmasına neden olmaktadır. Bu nedenle saçlar için kolajen bakımı yapmak daha sağlıklı saçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Kolajen saç dökülmelerini önler, saç köklerini güçlendirerek sağlıklı görünüm kazandırır. Saçlarda kırılmaları ve kopmaları engeller. Saçlara ışıltı verirken, saçın yağ dengesini de düzenler hızlı uzamasına destek olur. Saç diplerinde oluşan kepeklenme gibi rahatsızlıkları giderir. Saçlara hacim kazandırarak, mat görüntüsünü yok eder. Kolajen içerikli ürünler ile evde siz de kendi kolajen bakımınızı yapabilirsiniz.

@dpkuafor

Saçların Uzaması İçin Kolajen

Kolajen maddesi insan vücudundaki dermis adı verilen orta katmandaki deriyi besler. Saçların büyüme özelliği de yine dermis adı verilen orta kısımdaki deri tarafından yürütülür. Saç bakımında kolajen ürünler kullanılması halinde saçlarda uzama ve canlanma görülür. Sadece saçlarda değil kaş ve kirpik gibi ufak kıl ve tüylerin çıkmasını da sağlayan kolajen maddesi aynı zamanda saçların hacmini de artırır. Cansız saç yapısına sahip olan kişiler dermis yapısını kolajen ile güçlendirerek daha sıklaşmış ve hacimli saçlara sahip olabilirler.

Saç Dökülmesini Önleyen Kolajen

Kadın erkek herkesin en büyük sorunlarından biri olan saç dökülmesinin önlenmesinde kolajen bakım uygulamak dökülmeleri %90 oranında azaltabilmektedir. Japon bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarda saç foliküllerinde bulunan kolajen maddesinin azalmasına bağlı olarak saç dökülmesi sorunu yaşandığını açıklamıştır. Buna göre saç köklerindeki kolajen miktarının artırılması hücreler arası peptit bağlarının sağlamlaşmasını sağladığı gibi dökülmeleri de büyük oranda engelleyecektir. Araştırmalarda kolajen üretimi fazla olan kişilerde saç dökülme oranının daha az olduğu da görülmüştür.

Saçların yapısında bulunan serbest radikaller bir süre sonra saç köklerine etki ederek bu kısımların hasar almasına neden olur. Kolajen içerisinde bulunan proteinler ise serbest radikallerin etkinliğini azaltmaktadır. Bu sayede saç dökülmesi azalmakta ve saçlardaki hasar en aza indirilebilmektedir.

Kolajen Hasarlı Saçları Onarır

@dpkuafor

Parlak ve Canlı Saçlar İçin Kolajen

Kolajenin saç sağlığına etkileri incelendiğinde saçların daha parlak ve canlı görünmesini sağladığı araştırmalara yansımıştır. Yaşlanmaya bağlı olarak saçlardaki elastik özellikteki kolajen maddesi azalmaya başlar. Saçlar daha kırılgan bir hal alırken daha cansız ve mat bir görüntü sergilemeye başlar ve dökülme, kısmi seyreklik gibi sorunlarda beraberinde görülebilir.

Kolajen bakımının yapılması halinde saçlardaki bütün bu durumlar engellenerek saçlara ihtiyaç duyduğu elastik görüntü yeniden kazandırılabilmektedir. Kolajen maddesi saçların diplerinde yer alan yağ tabakasını besleyerek saç telleri ile saç kökleri arasında daha sağlam bağlantılar oluşturur. Bu sayede yağ tabakasından gelen nemlendirici etkiler saçlara geçer. Kuruluk nedeniyle oluşan kırıklar ve matlıklarda kısa sürede ortadan kalkar.

Yeni Saç Tellerinin Oluşumda Kolajen

Kolajen saç bakımı için önemli bir bileşen olduğu gibi saçların yeniden çıkmasını sağlayan amino asitler açısından da oldukça zengindir. Özellikle kellik ve belirli bölgelerde seyrekleşmelerin görüldüğü saçlarda kolajen kullanımı ile yeni saç kökleri elde edilebilmektedir.

Kolajen bileşeninin içerisinde yer alan proteinler saç yapısında bulunan keratin maddesini doğrudan etkilemektedir. Keratin eksikliği nedeniyle oluşan kellik sorununa karşı kolajen bakımı yapılması ise keratin yapısının yeniden güçlenmesini sağlayacaktır. Saç köklerini uyararak yeni saç tellerinin oluşumuna katkı sağlayan kolajen maddesi aynı zamanda zayıf ve gelişmeyen saç tellerini de besleyerek daha sağlıklı saçlar elde etmeyi sağlamaktadır.

Kaynak: https://www.kadinlarnette.com/sac-bakiminda-kolajenin-faydalari/